urgent

Manager financiar

Full time @PROFESIONAL LEASING în Producție
  • Bucuresti, Romania
  • Dată publicare : iulie 21, 2024
  • Salariu: €4,000.00 - €5,000.00 / lună

Detalii job

  • Nivel carieră Senior level (>5 ani)

Descriere job

Competente

  • Abilitati de coordonare, planificare, organizare si leadership;
  • Gandire strategica;
  • Integritate si seriozitate.
  • Comunicare eficienta la toate nivelurile;
  • Abilitati ︁︄︍︍︉︃︃︍​︂︆︄︄​︁︁︎︌​︈︂︇︍​︈︆︅️︊︄︈︌︊︎︂︎de luare a deciziilor in situatii complexe;
  • Capacitate de analiza a datelor financiare;
  • Pregătirea, interpretarea rapoartelor financiare;
  • Adaptabilitate, abilitate de relationare cu oamenii si de organizare a proiectelor in derulare;

Cunostinte Si Calificari Necesare

  • Experienţă minim 5 ani într-o poziţie de management financiar-contabil, in companii de productie/industrial.
  • Competențe privind implementarea de proiecte de finanțare(constituie avantaj)
  • Studii superioare in domeniul economic;
  • Certificari membru CECCAR, CAFR, CCF, ACCA;
  • Cunostinte solide de raportare si financiare, ERP, MS Office (Word, Excel, Power Point) si utilizare programe bancare;
  • Cunostinte de limba engleza (nivel avansat).
  • Permis auto cat. B

Descrierea jobului

  • Conduce, coordonează și răspunde de activitatea departamentului financiar-contabil în conformitate cu legislația în vigoare;
  • Implicarea in procesul de audit ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀financiar in vederea obtinerii unui raport de audit fara rezerve;
  • Intocmirea situatiilor si rapoartelor de care raspunde in termenele si formatele agreate;
  • Intocmirea situatiilor financiare statutare in conformitate cu OMFde aprobare a reglementarilor contabile conform IFRS.
  • Masurarea, evaluarea, cunoasterea, gestionarea si controlul activelor, datoriilor si capitalurilor proprii, precum si a rezultatelor obtinute de companie.
  • Participarea activa la respectarea calendarului de raportare;
  • Analiza si interpretarea pozitiilor de cheltuieli, respectiv furnizarea unor inputuri ce pot conduce la solutii de optimizare a acestora;
  • Asigurarea implementarii procedurilor de lucru, prin delegarea responsabilitatilor specifice departamentului;
  • Furnizează informații financiare clare și fiabile, ajuntând la luarea unei decizii și răspunde obligațiilor legale din punct de vedere al registrelor contabile;
  • Participarea la auditurile efectuate in cadrul activitatilor pe care le coordoneaza si asigurarea indeplinirii actiunilor corective emise de auditori.
  • Organizarea si mentinerea legaturii permanente cu organele bancare si fiscale, pentru efectuarea operatiunilor de incasari si plati, asigurand deplina legalitate a acestora;
  • Aduce la cunoștință persoanelor din subordine modificările legislative și verifică aplicarea corectă a acestora;

Beneficii

  • Salariu corelat cu experienta;
  • Bonusuri, in functie de performantele obtinute;
  • Zile de concediu de odihna suplimentare in functie de vechimea in munca;
  • Tichete de masa 30 lei/zi lucrata;
  • Prime pentru diferite ocazii Paste, Craciun, zi de nastere;
  • Masina de serviciu, laptop, telefon;
  • Abonament medical;
  • Asigurare de viata;