Bucatar pentru hotel – in Otopeni

Full time @Comtel Focus SA în Turism / HoReCa
  • Otopeni, Romania
  • Dată publicare : mai 16, 2024

Detalii job

  • Nivel carieră Entry level (<2 ani)
  • Nivel studii Necalificat

Descriere job

Candidatul Ideal

Ti-ar placea sa fii imaginea hotelului nostru?
Sa fii o gazda buna, sa pregatesti preparatele culinare pentru oaspetii hotelului cu buna dispozitie si zambitor…

Te diferentiezi prin :
Esti disciplinat, harnic, organizat, punctual, corect si orientat catre indeplinirea sarcinilor de lucru si satisfacerea nevoilor oaspetilor;
Iti place sa lucrezi in echipa dar in acelasi timp esti o persoana multitasking;
Ai experienta de lucru in bucatarie;

Descrierea jobului

Responsabilitati principale:
-cunoaste foarte bine meniul si pregateste preparatele respectand intocmai reteta de fabricatie si procedurile interne;
– pregateste preparatele solicitate de catre clienti, conform cerintelor acestora, la temperatura corespunzatoare si in timp util;
– pregateste fonturi, sosuri si gustari calde si reci, aluaturi,antreuri, preparate lichide(ciorbe, supe, etc), mancaruri, fripturi, garnituri, salate si dulciuri de bucatarie;
– impreuna cu ceilalti colegi din departament, raspunde de inventarierea tututor ustensilelor si echipamentelor din bucatarie, precum si de utilizarea si intretinerea acestora;
– impreuna cu ceilalti colegi din departament raspunde de inventarul lunar de materii prime si marfuri; participa la efectuarea inventarelor periodice;
– verifica temperatura din frigidere, termenele de expirarea ale marfurilor din inventar si informeaza seful direct daca exista marfuri expirate sau care se apropie de termenul de expirare;
– pastreaza probe de mancare, zilnic, conform reglementarilor legale;
– primeste marfa de la furnizori si verifica conformitatea acesteia din punct de vedere calitativ si cantitativ;
– pregateste mancarea pentru cantina de personal;
– inregistreaza consumul de marfa de la micul dejun, atunci cand Bucatarul Sef nu este de serviciu;
– participa la efectuarea necesarului de marfuri si materii prime.

Programul de lucru este in ture,de 8 ore/zi.

Oferim urmatoarele beneficii :
– abonament servicii medicale
– tichete de masa
– decontare transport
– cantina
– prime si beneficii de performanta, prima anuala de vacanta etc.