Director department juridic

Full time @PROFESIONAL LEASING în Producție
  • Bacau, Romania
  • Dată publicare : ianuarie 26, 2024
  • Aplică până la : martie 31, 2024
  • Salariu: 15.000 lei - 20.000 lei / lună

Detalii job

  • Nivel carieră Senior level (>5 ani)

PROFESIONAL LEASING recruteaza Director department juridic pentru clientul sau cu experienta in sector industrial

Locatie: Bacau

Rolul consta în asigurarea respectării legilor și protejării intereselor juridice ale companiei. Responsabil pentru minimizarea riscurilor juridice și asigurarea unei conduite legale și etice în toate aspectele afacerii.

Ce ne dorim:

  • Studii superioare – juridice să aibă o diplomă de drept și să fie avocat sau jurist cu experiență în domeniul afacerilor și al legislației corporative.;
  • Cunoştințe solide de drept comercial, civil, societar, proprietate intelectuală și dreptul muncii;
  • Trebuie să aibă o înțelegere profundă a legilor relevante pentru domeniul de activitate al companiei și să fie la curent cu schimbările în reglementări.
  • Foarte bune abilități de operare PC (MS Office, Outlook);
  • Know-how comercial și economic;
  • Experienţă specifică: minim 5 ani pe o poziție de consilier juridic senior în mediul business și min. 3 ani într-un rol de conducere/coordonare departament Juridic.

Responsabilitati:

  • Consiliere juridică: Oferă consiliere juridică companiei, consiliului de administrație și altor departamente în ceea ce privește deciziile și operațiunile care implică aspecte legale.
  • Gestionarea contractelor: Negociază, redactează și evaluează contracte și acorduri cu terții, inclusiv furnizori, clienți și parteneri de afaceri.
  • Conformitate legală: Asigură respectarea legilor și reglementărilor relevante și dezvoltă și implementează politicile și procedurile de conformitate.
  • Litigii și rezolvarea conflictelor: Gestionează litigiile și conflictele juridice, inclusiv colaborarea cu avocații externi atunci când este necesar.
  • Gestionarea proprietății intelectuale: Protejează și administrează proprietatea intelectuală a companiei, cum ar fi mărci înregistrate și drepturi de autor.
  • Raportare financiară și dezvăluire: Asigură respectarea cerințelor de raportare financiară și dezvăluire pentru companie.
  • Gestionarea echipelor: Conduce departamentul juridic și coordonează activitățile avocaților și a personalului juridic.
  • Negociere: Abilitatea de a negocia acorduri avantajoase și de a proteja interesele companiei în negocieri.

Ce oferim:

  • Pachet salarial corepunzator cu experienta conform cu pozitia prezentata
  • Instrumente de lucru specifice
  • Masina de serviciu
  • Cazare decontata
  • Diferite bonificatii

Competențe necesare